Współczesny świat funkcjonuje w oparciu o skomplikowane technologie, ale to, co było w starożytności….

Nawet sobie nie zdajemy sprawy, że nasze codzienne działania związane są z wieloma skomplikowanymi technologiami, bez których nie byłoby możliwe już nasze życie. Kiedy zaświeciła lampa naftowa, wynaleziono pierwszą żarówkę, kiedy odbyła się pierwsza rozmowa przez telefon, pierwsza przejażdżka samochodem, gdy do przemysłu trafiły maszyny parowe, świat nabrał tempa. Wszystko, co człowiek skonstruował, stało się podwalinami pod dzisiejsze osiągnięcia technologiczne. W rozwoju cywilizacyjnym duży udział wzięły technologie opracowywane dla potrzeb wojska. Pierwsze komputery działały w służbie armii, dopiero potem informatyka trafiła do społeczeństwa. Równie istotne są badania nad programami kosmicznymi – te również opracowały szereg technologii mających zastosowanie w codziennym życiu przeciętnych obywateli. Jednak, mimo, jak się nam wydaje bardzo rozwiniętej cywilizacji, naukowcy, wojskowi nie mają pojęcia, jak bardzo była rozwinięta cywilizacja już w starożytności. Właściwie dzięki przypadkom zostają odkrywane osiągnięcia starożytnych, z którymi jak się zapoznamy, aż nie wierzymy, że mogły mieć miejsce w tamtych czasach. W starożytnych tekstach sumeryjskich, egipskich możemy znaleźć wzmianki o pojazdach latających, zwanych wimanami. W starych hinduskich tekstach zapisanych w sanskrycie, na liściach palmowych, odczytano zapis technologii produkcji specjalnego stopu metalu, używanego do produkcji tych pojazdów. Wykonany na podstawie opisów stop, okazał się materiałem mogącym mieć zastosowanie w programach kosmicznych, obronnych, w lotnictwie. Co jeszcze skrywa przed nami historia, jakie starożytne odkrycia naukowe są jeszcze dla nas niedostępne?

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem: