Szkola podstawowa: Edukacja w szkole podstawowej

W zakresie edukacji na etapie szkoły podstawowej w naszym kraju istnieje bardzo zróżnicowany zbiór rozmaitych przepisów. Wyszczególnia się sposobność wprowadzenia także cyklu zajęć dodatkowych o charakterze edukacyjnym, ale w tym przypadku wszystko leży w gestii dyrektora szkoły. Ponadto powinno znaleźć się grono chętnych i zainteresowanych uczęszczaniem na tego typu zajęcia dodatkowe. W tym przypadku skala możliwości oraz ich rozpiętość mogą być naprawdę szerokie. Może to być przykładowo nowożytny język – inny niż ten już nauczany, bądź uzupełniające lekcje z tego nauczanego czy to dodatkowego, czy też wiodącego, do tego przedmiot, z jakiego uczniowie mają najwięcej problemów czy który wypada na sprawdzianach szóstoklasisty zdecydowanie najsłabiej.

Jeszcze inna kwestia to to, że wprowadzony jest język nowożytny, jaki w większości szkół opiera się na nauce języka angielskiego, ale nie tylko. W klasach od jeden do trzy dzieci musza mieć dwie godziny języka angielskiego nowożytnego w tygodniu, im dziecko starsze i na kolejnych szczeblach kształcenia w sferze szkoły podstawowej tym automatycznie zwiększa się ilość lekcji z języka angielskiego. Jeszcze w tym roku wszyscy uczniowie, którzy są na etapie klasy szóstej szkoły podstawowej musza przystąpić do sprawdzianu zewnętrznego zwanego sprawdzianem szóstoklasisty, który jest realizowany na skalę ogólnopolską. Jego przygotowaniem zajmuje się Centralna Komisja Egzaminacyjna. W zakresie rozmaitych typów szkół podstawowych warte wyszczególnienia są natomiast szkoły podstawowe z oddziałami integracyjnymi i sportowymi, szkoły podstawowe integracyjne, specjalne, szkoły mistrzostwa sportowego.

Każda z placówek, niezależnie od ich rodzaju, wyróżnia się z kolei jednolitymi zasadami funkcjonowania. Konieczne jest przeprowadzanie dokładnie takich samych zajęć, w oparciu o tę samą, jednolitą podstawę programową. Do tego stosowane są identyczne zasady klasyfikowania oraz programowania młodzieży. Mają one także we wszystkich szkołach zakończyć się przystąpieniem do sprawdzianu szóstoklasisty organizowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Kiedy dziecko zakończy szkołę podstawową rozpoczyna kształcenie na etapie szkoły gimnazjalnej.